ابزار نجاری – ابزار کوثران

برای استفاده از اره های میزی یا اره دور کن بسیار بهتر است از مکنده صنعتی استفاده شود تا خاک اره را از داخل دستگاه بیرون کشیده تا به این ترتیب عمر دستگاه بسیار بیشتر شده و گرد و خاک عمر دستگاه را کاهش نمیدهد، باعث میشود گرد و خاک به بیرون از اره و در محیط کار پخش نشود تا ایمنی کاربر نیز حفظ شده و گرد و خاک وارد ریه های کاربر نشود و از دیگر مزایای مکنده صنعتی جمع اوری خاک اره و براده های حاصل از برش چوب است که علاوه بر موارد ذکر شده باعث مرتب شدن و تمیزی کارگاه و محل کار نیز میشود. جنس آن از چدن و وزن سنگینی دارد.گندگی رومیزی: قطعات پروفیل چوبی که ابتدا توسط اره برش خورده اند توسط گندگی به شکل های صاف و یکنواختی در می آیند.اره میزی نجاری: با استفاده از اره میزی انواع چوب را می توانید با سرعت زیاد برش بزنید. پیچ دستی به منظور سر هم کردن قطعات استفاده میشود. این دستگاه جایگزین مناسبی برای پیچ بند شارژی ست.گیره دستی: گیره دستی برای کسانی که به تنهایی در کارگاه مشغول کار هستند یک ابزار کاربردی است زیرا وظیفه آن، نگهداری و اتصال بین چوب های برش داده شده است و می تواند جای شخص دوم را برای شما پر کند.

چرا که دستگاه های صنعتی پرسر و صدا و برای فضاهای بزرگ طراحی شده اند ، نیاز به سیم کشی های بسیار گسترده و عظیم دارند،و همچنین حجم و وزن بسیار زیادی هم دارند و هیچگاه مناسب استفاده در فضای کارگاه های کوچک نمی باشند. از دیگر ابزارهای مورد نیاز در نجاری انواع دریل و دریل شارژی است که برای سوراخ کاری و باز و بستن پیچ و بسیاری دیگر از کارهایی که میتوان بوسیله یک دریل یا دریل شارژی نجام داد و البته دریل یا دریل شارژی از ابزارهای بسیار عمومی در صنایع مختلف هستند که در نجاری هم از انواع مختلف دریل استفاده میشود و البته بیشتر از دریل برقی ساده، دریل شارژی و یا پیچ گوشتی برقی استفاده میشود و از دریل ستونی هم در کارگاه های زیادی استفاده میشود ولی از ابزارهای ضروری نیست و میتوان با دریل ساده هم کار آن را انجام داد ولی به هر حال دریل ستونی از دقت عمودی بیشتری برخوردار است. پیچ دستی نجاری، نوع دیگری از گیره های پرکاربرد است. پیچ دستی از میله اصلی و دو بازو تشکیل شده است. اره فارسی بر از یک اره ظریف بر، بدون پشت و یا پشت دار تشکیل که بر روی دسته آن میله های متحرکی تعبیه شده است.

در روی میله سوراخ هایی در فواصل معین تعبیه شده که برای ثابت نگه داشتن فکها می توان با یکی از این سوارخها، فکها را ثابت کرده و سپس به وسیله اهرم فشار، قطعه کار را محکم کرد. ابزارهای مورد استفاده در صنعت نجاری را میتوان با توجه به منبع تغذیه آنها به ۳ دسته، ابزار نجاری برقی و بادی و دستی تقسیم بندی کرد. کمپرسورها با توجه به حجم مخزن و نوع عملکرد آنها دسته بندی شده و به بازار عرضه میشوند. البته این محصول کاربردهای متفاوتی دارد که از بین آنها می توان به اندازه گیری و کنترل میزان مستقیمی، تختی، افقی بودن و عمودی بودن سطوح و … از مهمترین مزایای اره های موتوری پرتابل بودن یا قابل کار بودن در مکان هایی است که برق وجود ندارد و عموما از اره زنجیری برای برش درخت استفاده میشود و در جنگل یا مزارع صنعتی تولید چوب برق وجود ندارد و به همین دلیل از اره های برقی نمیتوان در این فضاها استفاده کرد ولی بزرگ ترین مشکل اره های موتوری صدای بسیار زیاد و لرزش و آلودگی ناشی از سوختن سوخت فسیلی است ولی از بزرگ ترین محاسن این اره ها قابل حمل بودن و استفاده در هر مکانی است و البته قدرت بسیار زیاد آنها.

از معایب ارههای موتوری میتوان به صدا لرزش زیاد و آلودگی ناشی از سوخت آنها اشاره کرد اما به دلیل قابل حمل بودن و قابلیت استفاده در محیطهایی دسترسی به برق دشوار است و قدرت بسیار زیادی دارند، بسیار پرطرفدار هستند. اگرچه دریل های برقی به گزینه بسیار محبوب تری تبدیل شده اند، اما دریل دستی به جای سرعت و شدت، آرام و راحت کار را ارائه می دهند. یک نکته برای در نظر گرفتن خرید این دستگاه، این است که چقدر قدرت برای کارهای خود نیاز دارید، این نکته را بخاطر بسپار که هرچه قدرت اره بیشتری داشته باشد، موتور آن نیز بزرگتر خواهد بود. از اره مویی عمدتاً برای کارهای ظریف و هنری در صنایع چوبی مثل معرق کاری استفاده می شود. در برخی از قسمت های کار بعد از چسب کاری نیاز به محکم کردن اتصالات است که در این قسمت از منگنه کوب استفاده می شود.