ابزار نجاری – ابزار کوثران

نیرو یا با دست یا با پتک چوبی به پشت مغار وارد میشود. گیرهها برای محکم نگه داشتن مواردی مانند اتصالات چوبی به کار میروند تا زمانی که چسب خشک شود. این وسیله برای مواردی که نیاز داریم زوایای یکسانی روی یک قطعه ایجاد کنیم بسیار کارآمد است. قاب متر نواری یا از جنس فلز یا از جنس پلاستیک سخت است به طوری که اگر از ارتفاع بالا به زمین بیفتد نمیشکند. هدف از این طراحی این است که متر همیشه اندازهگیری دقیقی انجام دهد. اره فارسی بر، برای انجام دقیق برشها در زاویه و اندازههای مورد نیاز طراحی شدهاست. طرز کار گندگی نیز کاملا شبیه به رنده است با این تفاوت که علاوه بر کارهایی که رنده انجام میدهد میتوان بوسیله گندگی ضخامت قطعه چوب را نیز به صورت دقیق تنظیم نمود و با مقدار عمق مشخصی کار صاف و یکدست کردن سطح چوب را انجام می دهد و یکی از تفاوت های گندگی با رنده حرکت تخته یا قطعه چوب در داخل آن است.

تنها تفاوت کوبه با چکش این است که هیچ آسیبی به چوب وارد نمیکند درنتیجه بهترین ابزار برای ضربه زدن به چوب است. این محصول دارای دو دهانه فولادی همراه با دسته است که می توان از آن به عنوان یک نگه دارنده و یا بازکننده استفاده کرد. از آنجا که خود قلاب کمی به طول متر اضافه میکند این قلاب قابلیت حرکت دارد تا در صورت اندازهگیری سطح داخلی، این قلاب به اندازهی قطر خود در متر جمع شده تا اندازهگیری دقیق باشد. در مدل های پیشرفته فرز دستی میتوان موتور را برای انجام عملیاتی متفاوت حرکت داد. هرکاری برای خودش ابزار مخصوصی دارد، که بوسیله آنها انجام آن عمل خیلی راحت و ساده میشود. از دیگر ابزارهای مورد نیاز در نجاری انواع دریل و دریل شارژی است که برای سوراخ کاری و باز و بستن پیچ و بسیاری دیگر از کارهایی که میتوان بوسیله یک دریل یا دریل شارژی نجام داد و البته دریل یا دریل شارژی از ابزارهای بسیار عمومی در صنایع مختلف هستند که در نجاری هم از انواع مختلف دریل استفاده میشود و البته بیشتر از دریل برقی ساده، دریل شارژی و یا پیچ گوشتی برقی استفاده میشود و از دریل ستونی هم در کارگاه های زیادی استفاده میشود ولی از ابزارهای ضروری نیست و میتوان با دریل ساده هم کار آن را انجام داد ولی به هر حال دریل ستونی از دقت عمودی بیشتری برخوردار است.

این دستگاه میتواند طیف گستردهای از کارهایی مانند: سوراخکاری، برشکاری و سنبادهزنی را انجام دهد. رنده همچنین برای فرم دادن و نازک کردن چوب به کار برده میشود که با تراشیدن چوب این کار را انجام میدهد. استفاده از ابزار برقی در عین داشتن مزیتهای بیشمار مانند سرعت در کار و صرف نیروی بدنی به مراتب کمتر از ابزار دستی، میتوانند باعث بروز خطرات و آسیبهای جسمی شدید و همچنین افزایش ضایعات گردند. گیره نوعی ابزار برای چفت کردن است که از حرکت و تکان خوردن اجزای نجاری جلوگیری میکند. گیره انواع مختلفی دارد و تمام این گیرهها کاربرد مشابهی دارند. دسته اره از جنس چوب، فلز یا پلاستیک ساخته شده و تیغه تمام ارهها از جنس فلز و به شکل دندانهدار برای بریدن مواد مختلف است. موارد کاربرد: گونیا نجاری یکی از ابزارهای دستی نجاری است که برای کشیدن خطوط صاف روی موادی مثل چوب به کار برده میشود. اجزای تشکیل دهنده: این ابزار دارای دو قطعه شامل یک دسته چوبی که روی لبه چوب قرار میگیرد و تیغه فلزی که در زاویه 90 درجه نسبت به دسته قرار دارد و برای کشیدن خطوط صاف و چک کردن صافی لبه چوب به کار برده میشود است.

هنگامی که شما به یک سمباده کاری نهایی رسیده باشید، (بعد از اتمام کار نجاری)، با استفاده از این ابزار نجاری، برای دستیابی به یک پایان واقعا خوب، یک زمان کوتاه سمباده کشیدن وجود دارد. شما می توانید با رنده نحاری یک تکه چوب را صاف کنید ، یک منحنی به آن اضافه کنید یا کار خود را مربع کنید. بنابراین بهتر است به چشم یک سرمایه گذاری طولانی مدت به این وسیله نگاه کرده و مدل مناسب از برند معتبر را خریداری کنید. اگر توجه کرده باشید در ابتدای نوار قلابی وجود دارد که برای اندازهگیری اجسامی مانند تخته چوب بسیار کاربرد دارد؛ بهاینترتیب میتوانید نوک متر را در طرفی از چوب قلاب کرده و تخته چوب را بهراحتی اندازه کنید. هنرمندان چوب از مغار در رشتهی منبتکاری استفاده کرده و طرحهای زیبایی روی چوب ایجاد میکنند. از دیگر ویژگی های این وسیله ی ابزار نجاری، سیستم مخصوص جمع آوری گرد و غبار متصل به اره میزی است که برای اطمینان از عاری بودن گرد و غبار از سطح کار به آن نیاز دارید. این وسیله قدیمی برای حذف لبههای تیز و یا صاف و همسان کردن سطح چوب بسیار ایدهآل است.