انواع ابزار نجاری کدام است و چگونه یک کارگاه نجاری خانگی داشته باشیم؟

از انواع ارههای دستی میتوان ارههای پنل که دارای دندانههایی درشت و کوچکند، ارههای مویی، اره پشتدار و اره نوک تیز نام برد. از این ابزار نجاری به صورت ثابت هم استفاده می شود و می توان با بستن آن بر روی میز کمکی آن را به یک ابزار پنل بر ساده و کوچک تبدیل کرد. به این علت که معمولی ترین کار در طول یک پروژه، طراحی و سوراخ کردن برخی از چوب ها یا حتی فقط نصب اتصالات به دیوار کار می باشد. دارای تیغه ای است که به گونه ای طراحی شده است که می تواند به جلو و عقب حرکت نموده و این امکان را به شما می دهد که تکه های چوب عریض تری را برش دهید. طراحی پایه دستگاه به گونه ای است که کمترین لرزش در حین کار احساس می شود. ولی اره های زنجیری شارژی هم مزیت پرتابل بودن را دارند که میتوان بدون نیاز به برق شهری مستقیم و بوسیله دو یا چند باتری از ان استفاده کرد و در هر مکانی مانند جنگل و مزارع تولید چوب آن را بکار برد و البته دود و سر وصدا و لرزش اره های موتوری را ندارد .

با استفاده از پولیشر و صفحه سنباده نصب شده بر روی آن میتوان چوب را سنباده کاری کرد و خط و خش موجود بر روی آن را از بین برد. از اره عمود بر برای برش های منحنی یا غیر مستقیم استفاده می کنند و در جاهایی که نیاز به برش های منحنی است که نمی توان از اره فلکه استفاده کرد از اره عمود بر استفاده می کنند و حتی برش های زاویه دار را نیز میتوان با اره عمود بر انجام داد ولی در کل دقت اره عمود بر مانند اره های دیگر نیست و از دقت کمتری برخوردار است و قبل از برش باید خط برش را روی سطح چوب کشید تا بتوان آن را از روی خط برش داد. از اره گردبر می توان به راحتی برش متقاطع ایجاد کرد. برای مثال برای برش کلّهچوب در اتصالات کام و زبانه استفاده از اره فلکه سرعت کار را ضمن حفظ دقت به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. یکی از همه کاره ترین ابزارها برای کارهای چوبی است که می توانید در طول پروژه خود استفاده کنید.

میخ کوب ها مدل های مختلفی دارند و مهم ترین تقسیم بندی آن ها بر مبنای نوع و ضخامت میخی است که می کوبند. عمق سنج از مهم ترین قسمت های این دستگاه است و زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که میخواهیم سوراخی با عمق مشخص را روی کار ایجاد کنیم. رنده از طریق یک توپی که روی آن چند تیغ برش فولادی نصب شده است سطح چوب را می تراشد و صاف می کند. یک دستگاه با دقت بالا است. ولی کار کردن با چوب و خلق اثری صنعتی و حتی هنرمندانه در کمترین زمان همراه با کیفیتی بالا نیاز به ابزارهای صنعتی مدرنی دارد. اگر به دنبال خرید یکی از ابن دستگاه ها هستید باید توجه داشته باشید که کدام گزینه مناسب کار شما می باشد. انواع و مدلهای بسیار زیادی از دستگاه های سنباده زن موجود است که با توجه به نوع کار و ناهمواری سطح میتوان از هریک از این سنباده زن ها استفاده کرد. متر نیز مانند وسایل دیگر، انواع مختلفی دارد که از بین آنها می توان به متر لیزری، متر دستی یا ساده و متر مهندسی اشاره کرد. از دریلها به طور کلی برای سوراخکاری استفاده میشود. از سه مدل متفاوت چکش، یعنی چکشهای پلاستیکی، فلزی و چوبی در نجاری استفاده میشود و معمولا جنس فلزی آن از سایر مدلهای چکش قویتر است.

از چکشهای فلزی برای کوباندن میخ، از نوع چوبی برای منبتکاری و از نوع پلاستیکی برای محکم کردن اتصالات استفاده میکنند. در صنایع چوب که به ساخت مبلمان چوبی و سازه های چوبی در زمینه مبلمان فعالیت میکنند از ابزار برقی و دستگاه های نجاری برقی متفاوتی استفاده میکنند و در صنایع چوبی که به ساخت کابیت و دکوراسیون از محصولات چوبی مانند ام دی اف و نئوپان استفاده میکنند از ابزار و دستگاه های متفاوتی استفاده میکنند و به همین ترتیب دیگر زمینه های صنایع چوب مانند هنرهای تزئینی، منبت، معرق و دیگر صنایع تزئینی که از چوب استفاده می کنند ابزار نجاری مخصوص به خود را دارند. کمپرسور باد یا کمپرسور هوا دستگاهی است که حجم باد را کم می کند و آن را به صورت متراکم و فشرده در می آورد. که کار با آن به مهارت زیادی نیاز ندارد. از آن جایی که ابزارهای ضروری نجاری برای هر شاخه ای از هنرهای چوبی متفاوت است، طبیعتا تعیین لیست ابزارهای ضروری برای هر حوزه در این مطلب امکان پذیر نیست؛ به همین خاطر سعی شد تا با در نظر گیری یک میانگین از کلیه هنرهای چوبی ابزارهای مهم و ضروری نجاری مورد بررسی قرار بگیرند.