انواع ابزار نجاری کدام است و چگونه یک کارگاه نجاری خانگی داشته باشیم؟

اره زنجیری از اولین ابزارهای نجاری است که برای برش درختان و گرده بینه های بزرگ استفاده میشود و به وسیله یک زنجیر که به دور یک تیغه ( ساطور ) در حال چرخش است کار برش را انجام میدهد و البته روی این زنجیر تیغه های کوچکی قرار گرفته که میتواند چوب تر یا تازه را براحتی برش دهد. اولین ابزار نجاری است که جهت برش درختان و قطعات بزرگ چوب استفاده میشود. برای قطعات بزرگتر، چک کردن فاصله قطری بین دو اتصال راه بهتری است بطوریکه زاویه اتصال زمانی 90 درجه کامل است که اندازه قطرها یکسان باشد. اره های زنجیری برقی نیز با وجود نیاز به برق برای راه اندازی محاسن خود را دارد که از صدای بسیار کمتر و لرزش خیلی کمتر و بدون آلودگی بودن آن است ولی نیاز به برق شهری باعث شده تا محدودیت در استفاده داشته باشد. نجارها یاد میگیرند که چگونه از میان دسته الوار، چوب مورد نیاز خود را طوری پیدا کنند تا از خرید تختههای ترک خورده، شکسته یا ضعیف جلوگیری کنند. آچار های باز و بست روی دسته هایشان محلی دارند که شما می توانید به صورت دستی اندازه باز شدن دو سر آچار باز و بست را مشخص کنید.

تیغه این چاقوها از جنس فلزی تولید شده اند و می توان به راحتی آنها را تیز کرد. ابزارهای نجاری را میتوان به راحتی تهیه کرد و با راهاندازی یک کارگاه کوچک به کار با چوب پرداخت. یک مته دستی می تواند به اندازه مته ی برقی در تهیه قطعه های کاری با کیفیت موثر باشد. محاسبه صحیح طول ورق و الوار میتواند بهینهسازی هزینه شما در تهیه چوب مورد نیازتان را تضمین کند. اره نواری این قابلیت را فراهم می کند تا برای برش چوب دیگر نیازی به جابجایی دستگاه و قطعه نباشد. این اره با توجه به نوع طراحی آن قابلیت حرکت و برش رو به جلو و عقب را دارد و برای برش چوب های عریض مناسب است. قبل از برنامه ریزی برای انجام هر کاری، باید محلی را که قرار است در آن کار مورد نظر را انجام دهیم، مشخص کنیم، و برای انجام هر کاری یک مکان مشخص و منحصر به فرد وجود دارد.

اره میزی نجاری برای برش دادن دقیق چوب به ابعاد و اندازه های مختلف بکار برده میشود و برش های نرم و تمیز را با استفاده از اره میزی انجام می دهند. انواع مختلفی از تیغ اره وجود دارد که باید براساس نوع چوب خام، ام دی اف، کورین و غیره آنها را انتخاب کرد. اره افقیبر یا همه کاره دستگاهی کاربردی در نجاری و دیگر صنایع میباشد. در همه ی حرفه ها و شغل هایی که ما می شناسیم، ابزارهایی وجود دارند که ممکن است برای بسیاری از افرادی که در آن حرفه یا شغل درگیر نیستند، ناآشنا و بیمعنی باشند. البته بیشتر استفاده ی ما از چکش برای اتصال و فرو بردن یک میخ در چوب، دیوار یا محل های دیگر است. بیشتر بخوانید: اره فارسی بر چیست؟ اره میزی یک ابزار چند منظوره نجاری می باشد که شامل اره دواری است که روی یک محور ثابت شده است و توسط موتور به حرکت در می آید.

ارههای دورکن واگنی دارای میز نمونههای ابزارآلاتی هستند که شما قادر به یافتن آنها تنها در کارگاههای نجاری خواهید بود چرا که آنها دارای وزن بالا و ابعاد بزرگی هستند که آنها را ابزارهای پرتابل و قابل حملی نمیسازد. اگر که به یک چوب فروشی یا مرکز فروش ام دی اف مراجعه کرده باشید، قطعا متوجه خواهید شد که انواع و اقسام زیادی از مواد اولیه خواهید یافت که ممکن است برای یک پروژه تمام عیار شما کارآمد نباشند. برخی اوقات شما نیاز خواهید داشت تا از عمود بودن زاویه اتصال خود اطمینان حاصل نمایید. در صنایع چوب که به ساخت مبلمان چوبی و سازه های چوبی در زمینه مبلمان فعالیت میکنند از ابزار برقی و دستگاه های نجاری برقی متفاوتی استفاده میکنند و در صنایع چوبی که به ساخت کابیت و دکوراسیون از محصولات چوبی مانند ام دی اف و نئوپان استفاده میکنند از ابزار و دستگاه های متفاوتی استفاده میکنند و به همین ترتیب دیگر زمینه های صنایع چوب مانند هنرهای تزئینی، منبت، معرق و دیگر صنایع تزئینی که از چوب استفاده می کنند ابزار نجاری مخصوص به خود را دارند.