انواع ابزار نجاری کدام است و چگونه یک کارگاه نجاری خانگی داشته باشیم؟

من همیشه یکی از این گونیاها را در جیب خودم نگه میدارم یا جایی میگذارم که به راحتی قابل دسترسی باشد. کاتری که دارای قفل و تیغههای قابل تعویض باشد، یکی دیگر از ابزارهای مهم نجاری است. کاربرد دارد. تیغههای این دستگاه تنوع بسیاری دارد که باید با توجه به نوع کار انتخاب کرد. فرز دستی نیز از دیگر ابزارهای کارگاه نجاری که برای ایجاد شیار و لبه بر روی سطوح چوب کاربرد دارد و از لوازم مورد استفاده و معمول نجارها، منبت کارها، معرق کارها و به نوعی افرادی که با چوب و هنرهای چوبی سرو کار دارند، می باشد. برای ساخت ماکت و سازههای کوچک چوبی و بهرهمندی از طیف گستردهای از کارها مانند سوراخ کاری، سنباده زنی و برش کاری از فرز مینیاتوری استفاده میشود. درست مانند چکش، همه حداقل در طول زندگی خود یکبار از پیچ گوشتی استفاده کرده اند. با این حال ، همه رطوبت سنجهای بدون سوزن یکسان نیستند – به دنبال مکانیکی بگردید که از فناوری استفاده کند که تحت تأثیر رطوبت سطح چوب نباشد ، مانند رطوبت سنج های واگنر با فناوری IntelliSense. مغار ابزاریست که برخلاف دیگر ابزارهای نجاری که هر روز مدلهای برقی و دیجیتال جایگزین آنها میشوند، تا به حال هیچ جایگزین برقیای نداشته.

ابزارهای نجاری امروزه به دو گروه دستی و برقی تقسیم می شوند که ما به بررسی بهترین ابزارهای نجاری و البته پر کاربرد ترین از هردو گروه می پردازیم. با اینکه ابزارهای قدیمی نیز در نجاری هنوز کاربرد دارند، اما برای اینکه کار با سرعت بیشتر و بهتر انجام شود به ابزارهای مدرن و پیشرفته نیاز است. برای استفاده از اره های میزی یا اره دور کن بسیار بهتر است از مکنده صنعتی استفاده شود تا خاک اره را از داخل دستگاه بیرون کشیده تا به این ترتیب عمر دستگاه بسیار بیشتر شده و گرد و خاک عمر دستگاه را کاهش نمیدهد، باعث میشود گرد و خاک به بیرون از اره و در محیط کار پخش نشود تا ایمنی کاربر نیز حفظ شده و گرد و خاک وارد ریه های کاربر نشود و از دیگر مزایای مکنده صنعتی جمع اوری خاک اره و براده های حاصل از برش چوب است که علاوه بر موارد ذکر شده باعث مرتب شدن و تمیزی کارگاه و محل کار نیز میشود. نحوه کار این ابزار به این شکل است که بازو و میله ها، به وسیله اهرم یا دکمهای که در زیر صفحه اره نصب شده، نسبت به صفحه زیر دستگاه در جهت افقی تغییر زاویه می دهند.

تیغه های این دستگاه معمولا بلبرینگ دارند و می توان از آن در شرایط مختلف استفاده کرد. اره میزی از اولین دستگاه های مورد نیاز در صنایع چوب است و در بسیاری از زمینه های کاری در نجاری بکار گرفته میشود. اره میزی یکی از پرکاربردترین ابزارالات نجاری و ابزارهای کار با چوب به شمار می رود. مجموعه ای از مغار ها باید بخشی از هر میز کار باشد. اگر قصد دارید یک گوشه از زاویه ها را اندازه بگیرید ، یک گونیا مورب یا مدلT-Bevel ابزاری مفید خواهد بود. اگر قصد خرید ابزارهای نجاری مورد نیاز خود را دارید، قبل از خرید باید به چند سوال پاسخ دهید تا با آشکار شدن پاسخ این سوالات بهترین ابزارهای نجاری که برای شما کارایی دارد مشخص شود. هر کارگر چوب به چند تراز نیاز دارد. این تراز همچنین در جنسهای مختلف چوبی، آلومینیوم و رزین در دسترس قرار میگیرد.شماره 6: تراز : هر کارگر چوب به چند تراز نیاز دارد. این تراز همچنین در جنسهای مختلف چوبی، آلومینیوم و رزین در دسترس قرار میگیرد. من به شخصه دوست دارم مغارهای 4/1، 2/1، 4/3 و 1 اینچی را همیشه در دسترس خودم قرار دهم. من دوست دارم دو نوع تراز را در دسترس خودم داشته باشم؛ یکی بلند (70 تا 90 سانتی متری) و دیگری کوتاه (15 سانتی متری).

در برخی از دورکن ها یک تیغه کوچک به نام تیغ خط زن وجود دارد که قبل از برش با تیغ بزرگ اصلی این تیغ روی روکش ام دی اف یک برش کم عمق ایجاد میکند تا هنگام برش اصلی روکش ام دی اف لب پر نشود و برش تمیز تری را ایجاد کند. از این ابزار برای برداشتن لایههای نازک چوب از سطح کار استفاده میشود و برای تمیز کردن لبهها قبل از نصب بسیار مفید و لازم است. به همین علت برای این منظور از رطوبت سنج استفاده می شود. این وسیله در اندازه های مختلف در بازار موجود است و از آن برای اندازه گیری استفاده می شود. از نوع کشویی می توان برای برش قطعات با عرض بیشتر استفاده نمایید. از آنجا که این اره برای کارهای زاویه دار مورد استفاده قرار می گیرد، نام فارسی بر را به خود اختصاص داده است. در بعضی از اره های فارسی بر، روی صفحه اره از گیره های مخصوصی استفاده می شود که این کار برای محکم کردن قطعه کار صورت می گیرد. برای راه اندازی یک کارگاه با هر زمینه کاری و موضوعی نیاز به تجهیزات و ابزارهای خاصی دارد که کارگاه نجاری نیز از این امر مستثنی نیست.