دکترمحمدرضا بیگدلی – جراحی زیبایی صورت و گردن

وی به عنوان یكی از اعضای فرهنگستان علوم پزشكی در شاخه ی سلامت اجتماعی در گفت و گو با گروه پژوهش های خبری ایرنا گفت:خلأ جان ذهنی، هبوط مسایل اخلاقی، مدزدگی، احساس خودزیبابینی، كمبود شخصیت، احساس خودكم بینی و وسوسه ی اطرافیان از مهمترین دلایل شیوع جراحی های زیبایی غیر ضروری هستند. به گفته کمیته تحقیقات روسیه این دو پزشک اکنون به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین مربوط به “ایمنی جان و سلامت” بیماران تحت بازجویی قرار دارند. همچنین ممکن است سیگار کشیدن سیستم ایمنی را تضعیف کرده و احتمال ابتلا به عفونت را بالا ببرد. جراحی لیفت سینه که با عنوان ماستوپکسی شناخته می شود، کمک می کند تا پوست شل و افتاده سینه برداشته و سینه به سمت بالا کشیده شود. هماهنگی بالا بین چشم و دست نیز از ویژگی هایی است که برای یک جراح الزامی است. بایستی بدانید که پلاسماتراپی واژن یک روش کاملا بدون درد و عارضه است.

در تناسب بین دندانی بایستی عرض دندان حدود 80 درصد طول دندان باشد بنابراین برای بدست آمدن زیبایی بایستی این نسبت رعایت شود. به گزارش فرارو به نقل از دیلی میل، «یولیا تاراسویچ» ۴۳ ساله نائب قهرمان مسابقه ملکه زیبایی روسیه در سال ۲۰۲۰ میلادی پس از چندین عمل جراحی ناموفق به صورتی بدشکل باقی مانده است. یولیا تاراسویچ ملکه زیبایی روس در سال ۲۰۲۰ است که ۴۳ سال سن دارد. همچنین ‘سید مهدی موسوی زاده’ عضو انجمن جراحان پلاستیك ایران در گفت و گو با گروه پژوهش های خبری ایرنا، تغییر و تحول در دغدغه های افراد و تبلیغ های اغواگر رسانه های داخلی و خارجی را از دلایل گسترش لجام گسیخته ی جراحی های زیبایی غیرضروری در كشور دانست. آگاهی از علل، پیامدها و راهكارهای جلوگیری از گسترش جراحی های زیبایی غیرلازم و بی جهت تا حدی به كاستن این آسیب اجتماعی كمك خواهد كرد. مشكلات تنفسی و چسبندگی های مخاط در جراحی های بینی، از بین رفتن عضو جراحی شده، عفونت های ناشی از ژِل تزریق شده در زیر پوست، نرسیدن به نقطه ی مطلوب و جراحی های مجدد، سرزنش های اجتماعی، كاهش مقبولیت اجتماعی و خودكشی از عوارضی است كه این جراحی ها می تواند گریبانگیر افراد شود و نه تنها به زیبایی نمی افزاید بلكه مشكلاتی به مراتب بیشتر از قبل را به همراه دارد.

به طور کلی، از بیشتر بیماران انتظار می رود که برای یک دوره 1 الی دو ماهه، بعد از رینوپلاستی، به بینی خود چسب بزنند. لیزر برای لیفت شکم یک روش غیر تهاجمی است و هیچ جای زخمی بر جای نمی گذارد. البته میتوان روشهای سادهتر مانند بوتاکس، لیزر درمانی و تزریق فیلر (ژل) را جایگزین این نوع جراحی کرد. وقتی موضوع جراحی پلاستیک مطرح میشود، بیشتر افراد فقط به روشهای رایجی مانند رینوپلاستی، لیفت صورت یا بزرگ کردن پستان فکر میکنند، اما واقعیت این است که در واقع انواع مختلفی از روشهای جراحی زیبایی، پلاستیک و ترمیمی وجود دارند که میتوانند، شیوه ظاهری فرد را تغییر داده یا تقویت کنند. به نظر می رسد جراحی های زیبایی غیرضروری، همچون باتلاقی است كه دست و پا زدن در آن، بیشتر فرد را در خود فرو می برد. وجود برخی از بیماری های زمینه ای احتمال بروز عوارض جراحی را بیشتر می کند. احتمال چین خوردگی در این نوع از پروتزها زیاد می باشد. زیرا عدم انتخاب صحیح جراح بينی و اعمال تغییرات بیش از حد بر روی بينی طی عمل جراحی ، مشکلات عدیده ای را برای آن ها در پی خواهد داشت. اما حمیدرضا حسنانی حل این معضل را در همكاری روانشناسان با جراحان زیبایی دانست و گفت: تنها راه حل كمك روانشناسان به پزشكان جراح است؛ زیرا تعداد بالایی از بیماران از مشكلات روحی و روانی رنج می برند و با اصرار پزشكان را ناچار به عمل می كنند.

عضو انجمن جراحان پلاستیك ایران با اشاره به افرادی كه به صورت صحیح برای جراحی انتخاب نشده اند، تصریح كرد: به دلیل انتخاب اشتباه،این افراد در دور معیوبی می افتند؛ زیرا عمل جراحی زیبایی از ابتدا برای آنها مناسب نبوده و زیرساخت های روحی، روانی و اجتماعی مناسب در آنها وجود نداشته است. افزایش متقاضیان جراحی های غیرضروری و بی مورد بدون در نظر گرفتن سن، جنس و پایگاه اجتماعی تا حدی گسترش یافته است كه باید به شكل یك آسیب اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد. از این رو چنانچه قبل از اتمام دوران بلوغ ، جراحی بینی انجام گیرد و غضروف های بينی در معرض تغییر واقع شوند، این اتفاق می تواند در آینده سبب بروز دفرمیتی در بينی شده و بر روی رشد صورت نیز تاثیر منفی ایجاد کند. این جامعه شناس ضمن اشاره به این نكته كه جراحی های زیبایی به تنهایی مذموم و ناپسندی نیست، از پدران و مادران به عنوان الگوهای فرزندانشان خواست تا با تكیه بر ایمان و اعتقادهای دینی و مذهبی خود الگویی برای دختران و پسران خود باشند؛ چرا كه شخصیت اساسی فرزندان تا سن هفت سالگی در خانواده رشد می كند و اگر مادر منزه و پاك باشد و در مقابل بیگانه حفظ ظاهر و رفتار كند، دختر نیز از او یاد می گیرد.