شناخت انواع ابزارآلات نجاری – ابزار صنعتی ویژه

اگر میز کار نجاری ندارید یا توان ساخت ندارید، با استفاده از دو عدد خرپا و یک صفحه چوبی میتوانید میز کار موقت و پرتابل (قابلحمل) داشته باشید. برای تشخیص رطوبت چوب باید تجربه بسیار زیادی داشته باشید تا بتوانید مقدار رطوبت درون چوب را حدس بزنید اما اگر در این کار تجربه ندارید بهتر است از دستگاه رطوبت سنج استفاده کنید. نجاران در کارگاه نجاری برای ساخت و تولید محصولات از ابزار آلات و ماشین آلات مختلفی استفاده میکنند تا سازه و وسایل با کیفیتی را ارائه دهند. این وسیله برای مواردی که دقت کار باید بالا باشد مناسب است؛ چون حتی اگر دستگاه یک درجه هم خطا داشته باشد، برای ساخت سازههای چوبی با مشکل مواجه خواهید شد. وزن مناسب برای چکش بین 450 تا 650 گرم است. انسان ها در گذشته های دور با استفاده از ابزار نجاری ابتدایی، روش های مختلفی را برای فرم دهی به چوب به کار گرفتند تا با خلق وسایل کاربردی، نیازهایشان را رفع کنند. در صنایع ام دی اف که کار ساخت انواع کابینت و دکوراسیون را انجام میدهند به دلیل استفاده از صفحات ام دی اف که در ابعاد بسیار بزرگ تر از هر نوع چوب و الواری هستند از اره میزی های متفاوتی استفاده می کنند که به دورکن یا اراه دور کن معروف است و در چندین مدل مختلف با ویژگی های متنوع در بازار وجود دارند.

نجاران از ابزارآلات متنوعی برای برش و شکل دهی چوب استفاده می کنند. البته بیشتر استفاده ی ما از چکش برای اتصال و فرو بردن یک میخ در چوب، دیوار یا محل های دیگر است. ابزارهای نصب و اتصال شامل تمام ابزاری میشود که برای نصب و اتصال بخشهای مختلف یک پروژه نجاری و همچنین برای نصب پروژه در محل مورد نظر آن استفاده میشود. آچارهای باز و بست همان طور که از نام آن ها پیداست، برای باز و بسته کردن مورد استفاده قرار می گیرند. را نام برد. در واقع از زمان مصر باستان تا کنون، نجاری نقش بسزایی را در تاریخ داشته است. عملکرد این دستگاه تا حدودی شبیه به اره عمودبر است ولی دارای تیغه بلندتر و کاربری سادهتری است. اگراز دستگاههایی مانند فارسی بر و اره میزی استفاده میکنید حتما باید زاویه سنج داشته باشید. برخلاف آنچه در ویدیوهای نجاری میبینید، برای نجاری حتماً نباید ابزار برقی گرانقیمت و بزرگ مانند اره رومیزی، اره نواری و رنده برقی داشته باشید.

گونیا وسیلهای بسیار مفید است که برای انجام کارهای نجاری باید همیشه آن را به همراه داشته باشید. حدود قیمت این ابزار از ۱ تا ۶ میلیون تومان است که این موضوع به برند ابزار و قدرت و کارایی آن مدل از دستگاه وابسته است. چکش نه تنها در لیست ابزارهای دستی نجاری قرار دارد، بلکه در سایر صنایع و کسب و کارها نیز از گذشته تا امروز بسیار کاربردی بوده است. رایجترین کاربرد چکش، کوبیدن میخ است و پرکاربردترین چکشی که در نجاری استفاده میشود چکش میخکش است. سر چکش از جنس فلز قوی ساخته میشود زیرا قسمت جلوی آن برای ضربه زدن است و قسمت پشت چکش یک بخش کاملاً متفاوت است که ممکن است به شکل چنگال یا توپی باشد. با این حال همه آنها دارای هدف مشترکی هستند که ایجاد نیرویی مثل کوبیدن یا ضربه زدن به اشیاء است. مهارت نجاری فقط به اندازه ابزاری است که او برای کار خود مورد استفاده قرار می دهد، بنابراین در اولین علامت ناکارآمدی لوازم های نجاری خود، آنها را به یک تعمیرگاه حرفه ای ببرید. البته ابزار اندازه گیری انواع متخلفی دارند که شما با توجه به نیازتان میتوانید آن را تهیه و استفاده کنید.

یکی از مهمترین موارد در نجاری تهیه چوب خشک و باکیفیت بالا است. فروشگاه ابزار تیک یکی از بهترین مراکز تهیه انواع ابزارهای باغبانی، ابزارهای دستی، شارژی، نجاری، دستگاه جوش و غیره می باشد. رنده چوب یکی از مدلهای با کیفیت رنده برای استفاده در ساخت بسیاری از ماکتهای چوبی، پلاستیکی و غیره میباشد که از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار میباشد. این امر شامل کار با چوب برای ساخت مواردی از جمله درب، پنجره و پله نیز می شود. هرچه چوب خشکتر باشد، مشکلاتی که پس از ساخت سازه به وجود میآید کمتر است. وقتی نوک مته در جای مناسب قرار گرفت، پیچی که روی آن قرار دارد را محکم نمایید. سنباده هایی هم که بر روی سنباده لرزان استفاده میشود یا به عنوان مثال از سنباده لرزان و چرخشی برای براده برداری بیشتر از سنباده لرزان استفاده میشود و برای گرفتن زبری های سطح چوب استفاده میشود و میتوان بیشتر از سنباده لرزان با آن براده برداری کرد و سنباده های خشن تر را روی آن نصب کرد. همان طور که می دانید دنیای هنرهای چوبی خیلی گسترده و بزرگ است و اینکه بخواهید از ابتدا در همه حوزه ها کار کنید قطعا بازدهی تان کاهش می یابد و مدت زمان رسیدن به هدف تان طولانی تر خواهد بود!