معرفی کامل ابزار نجاری و وسایل نجاری با توضیحات در ابزار مارکت

همچنین با کمک گونیا و بسته به خلاقیت اپراتور، انواع برشهای پیچیدهتر مثل برش زاویهدار نیز با اره میزی قابل اجرا است. در پروژههای نجاری حتی اگر دیگر از رندههای دستی و سوهان استفاده نشود، اما در مرحله فینیشینگ نیاز است که از انواع سنبادهها به صورت دستی استفاده شود. به عنوان مثال برای شروع کار روی یک تخته چوب یا الوار برای استفاده در سازه چوبی یا مبلمان نیاز به تراز کردن یکی از وجه های آن است تا بتوان یک سطح مرجع برای اندازه گیری، گونیا کردن، برش و دیگر عملیات هایی که در ساخت وسایل چوبی صورت می گیرد در اختیار داشت. اره فلکه برای برش های طولی در ضخامت الوار بیشتر بکار برده میشود. فرض کنید برای برش دادن یک الوار چوب با طول 3 متر، عرض 30 سانتی متر و ضخامت 6 سانتی متر به طوری که این الوار از ضخامت آن برش داده شود به صورتی که ضخامت 6 سانتی متری آن تبدیل به 3 سانتی متر، طول 3 متر و عرض 30 سانتی متر با ضخامت 3 سانتی متر شود بهترین ابزار اره فلکه است. تنگ تسمه ای، سومین نوع پرکاربرد گیره است که برای چسباندن کلاف صندلی، چهارچوب و قاب ها و قطعات با زوایای گوناگون، و ساخت درب و پنجره به کار برده می شود.

استفاده از این وسیله در گارگاه های چوب برای برش لبه ها،الگوهای برش، ساخت اتصالات دادو، ایجاد شیار، زه وار، ایجاد سوراخ و برش و ایجاد اتصال های چوبی بسیار ضروری است. این اره با ابعاد متوسط، برای برشکاری طیف وسیعی از کارها مناسب است. امروزه تجهیزات مدرن زیادی برای نجاری وجود دارد که در این مقاله به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد. با توجه به نیاز هر نجار وجود یک یا چند نوع سنباده در کارگاه نجاری کاملاً لازم است. سرعت حرکت مدل های قدرتمند موجود در بازار حدود ۳۰۰۰ بار در دقیقه است. ضمن آنکه این ابعاد تیغه، رایج ترین سایز موجود در بازار بوده و همیشه در دسترس است. وجود این وسیله در سایزها و مدل های مختلف، برای هر کارگاه نجاری لازم و ضروری است. شاید نیازی به در اختیار گرفتن تمامی ابزارهای موجود و صرف هزینهی مالی هنگفت وجود نداشته باشد. با این وجود با استفاده از این وسیله می توانید زمان انجام کار را به حداقل ممکن رسانده و در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

تقریباً می توان گفت در هر نوع کاری شما به یک وسیله برای صاف کردن ناهمواری های سطح چوب، پرزبرداری و آماده کردن سطح نهایی برای رنگ آمیزی نیاز دارید. گونیا نجاری یکی از ابزار اندازه گیری در صنعت نجاری است که از آن برای کشیدن خطوط صاف و اطمینان از صاف بودن لبه بر روی سطح چوبی استفاده می شود. نیاز به سنباده زنی و صاف کردن سطح چوب است که به وسیله سنباده زن انجام میشود تا جهت انجام رنگ و پوشش نهایی آماده شود. برش با زوایای مختلف به کمک این ابزار امکان پذیر است و می توان به دقت دهم درجه با این دستگاه برشکاری را انجام داد. کیف ابزار یا جعبه ابزار یکی از وسایل مورد نیاز برای جمع آوری، نگه داری و حمل آسان برخی از ابزارآلات است که می توان از آن در هر کارگاه نجاری استفاده کرد. دریل های برقی یا شارژی، وسیله ای ضروری هر کارگاه نجاری است. اره دیسکی یکی از انواع اره های برقی مورد استفاده در نجاری و ام دی اف است که برای برش دادن مستقیم چوب و ام دی اف یا تخته های چوبی بکار میرود و تقریبا بجای اره میزی بکار برده میشود ولی چون میتوان آن را در دست گرفت و با آن کار کرد میتوان هنگام نصب درب چوبی ، کابینت ، هرگونه نصب دکور و یا در کارگاه برای برش چوب یا قطعاتی که بزرگ هستند و نمی توان آن ها را جابجا کرد استفاده می شود و به این خاطر به آن اره دیسکی یا اره گرد بر میگویند چون دقیقا مانند اره میزی توسط یک تیغه ی صفحه ایی که به آن تیغ اره گرد میگویند کار برش چوب را انجام میدهد.

عمق نفوذ تیغه در این دستکاه با بالا و پایین بردن صفحه دستگاه قابل تنظیم است و باید تنها اندکی از ضخامت برش مد نظر بیشتر باشد. تیغه این ابزار نوع درشت بر و ظریف بر دارد. اشاره کرد. تراز انواع مختلفی دارد و از پرکاربردترین آن ها می توان به تراز لیزری، تراز دستی، تراز جیبی و … اره گردبر یا اره دیسکی یکی دیگر از انواع ابزار نجاری است که قابلیت این را دارد که چوب را در زوایای 45 درجه و 90 درجه برش بزند. عمده کاربرد این اره در برشهای زاویهای است. یکی از معروفترین این ارهها، ارههای ژاپنی هستند که هنوز هم در سراسر دنیا بسیار طرفدار دارند و پرکاربرد هستند.در مورد دیگر ارههای دستی میتوان از اره پنل که رایجترین نوع اره است، اره پشتدار که پشت آن برای جلوگیری از خم شدن اره در برشهای سنگین با یک تکه چوب یا فلز مهار شده، اره نوکتیز که نوک آن تیز و شکل آن مانند ارهماهی است و مناسب برشهای منحنی و مرکزی است، اره کمانی، و اره مویی که مناسب برش نئوپان و فیبر است، نام برد.