چطور بدانیم کاندید مناسب جراحی زیبایی هستیم یا خیر؟

بحران در هویت فردی و اجتماعی، كم رنگ شدن ارزش های معنوی و دینی، الگوبرداری فرزندان از پدر و مادر، از دیگر عوامل مطرح شده از سوی كارشناسان در خصوص افزایش جراحی های زیبایی غیرضروری است. شكربیگی معتقد است كه در زمان حاضر هویت درونی جوانان جامعه دچار بحران شده است و مادی گرایی و ظاهرپسندی جای خود را به تعقل و رشد اندیشگی داده است. زمانی كه در خانواده ای پدر و مادر نیز دچار مشكلات و بحران های مختلفی شده اند، به طور قطع در این بستر خراب نمی توان انتظار نجات افراد را داشت. به گفته ی این جامعه شناس زمانی كه الگوی مناسبی از سوی پدر و مادر برای فرزندان معرفی نمی شود و خود نیز الگویی نمی یابند، به ناچار با ارزش های سطحی و نادرست موجود در جامعه همراه می شوند و آنها را درونی می كنند. راهكار بعدی مطرح شده به خانواده و توجه به ارزش های معنوی و دینی بازمی گردد. وی همچنین فیلم ها و سریال های داخلی، تغییر در باورها و اعتقادهای دینی مردم، خودنمایی، فخرفروشی، كاهش امید و اعتماد به فرهنگ و سنت های ملی، اعتقادها و باورهای دینی و كم رنگ شدن سخنان بزرگان در جامعه را از دیگر عوامل تعدد این نوع جراحی ها برشمرد.

همچنین ‘سید مهدی موسوی زاده’ عضو انجمن جراحان پلاستیك ایران در گفت و گو با گروه پژوهش های خبری ایرنا، تغییر و تحول در دغدغه های افراد و تبلیغ های اغواگر رسانه های داخلی و خارجی را از دلایل گسترش لجام گسیخته ی جراحی های زیبایی غیرضروری در كشور دانست. عضو انجمن جراحان گوش و حلق و بینی ایران همچنین با اشاره به كاهش اعتماد به نفس در بیمارانی كه بی جهت به دنبال تغییر در چهره ی خود هستند، تصریح كرد: اینگونه بیماران در مطب ها و كلینیك های زیبایی به دنبال دستیابی به ارزش هایی هستند كه با جراحی نمی توان به آنها دست یافت. وی در عین حال گفت: بسیاری از متقاضیان جراحی های زیبایی غیرضروری به بیماری روحی موسوم به ‘ اختلال بدشكلی بدن’ (body dysmorphic disorder) مبتلا هستند؛ این افراد همیشه گمان می كنند كه دچار نواقص و ایرادهایی در صورت و بدن خود هستند.

نكته ی قابل توجه در این ارتباط این است كه هیچ یك از كارشناسان منكر زیبایی و زیبایی پسندی نشدند و تنها از جراحی هایی سخن گفتند كه افراد بی جهت و بدون ضرورت خاصی بر روی بدن خود اعمال می كنند. در موارد نادر امکان عفونت در این جراحی وجود دارد. ابدومینوپلاستی فقط برای حذف چربی های شکم و رفع افتادگی آن کاربرد دارد در حالی که روش لیپوماتیک برای تخلیه چربی های موضعی شکم,بازو, پهلو, غبغب و سایر نواحی بدن که انباشت چربی کمی دارند , بهترین گزینه است. جراحی بینی که گوشتی است سخت نیست ، اما نکته قابل توجه که افراد باید به آن آگاه باشند ، این است که تورم ناشی از عمل برای شکل دهی نهایی طولانی خواهد بود ، کار عمل جراحی زیبایی بینی آن ها کمی دقیق تر و حساس تر است ، و به جراح مجرب و کار آمد تری نیاز دارد.

مشكلات تنفسی و چسبندگی های مخاط در جراحی های بینی، از بین رفتن عضو جراحی شده، عفونت های ناشی از ژِل تزریق شده در زیر پوست، نرسیدن به نقطه ی مطلوب و جراحی های مجدد، سرزنش های اجتماعی، كاهش مقبولیت اجتماعی و خودكشی از عوارضی است كه این جراحی ها می تواند گریبانگیر افراد شود و نه تنها به زیبایی نمی افزاید بلكه مشكلاتی به مراتب بیشتر از قبل را به همراه دارد. افرادی که گونه هایشان ساختار ضعیفی دارد یا صورت باریک و تختی دارند یا آنهایی که خطوط گونه ی خود را در اثر افزایش سن از دست داده اند می توانند از فوایدی که پروتز گونه برای زیبایی ایجاد می کند بهره مند شوند. درحالت اول نتیجه جراحی هرقدر که ایجاد عوارض کند به مسئولیت خود مراجع بوده چراکه تحقیقات کافی را در انتنخاب جراح به عمل نیاورده است. همچنین به عقیده ی امان الله قرایی مقدم، رواج هنجارهای اعتقادی و دینی در خانواده ها و مدارس، اجتناب مادران و پدران از انجام عمل های جراحی زیبایی بی مورد، رواج فرهنگ ایرانی در خانواده ها و اجرای سنت های فرهنگی از راهكارهای اصلی و كارآمد كاهش این معضل است. این جامعه شناس ضمن اشاره به این نكته كه جراحی های زیبایی به تنهایی مذموم و ناپسندی نیست، از پدران و مادران به عنوان الگوهای فرزندانشان خواست تا با تكیه بر ایمان و اعتقادهای دینی و مذهبی خود الگویی برای دختران و پسران خود باشند؛ چرا كه شخصیت اساسی فرزندان تا سن هفت سالگی در خانواده رشد می كند و اگر مادر منزه و پاك باشد و در مقابل بیگانه حفظ ظاهر و رفتار كند، دختر نیز از او یاد می گیرد.