۸ ابزار برقی برای شروع کار نجاری

استفاده میکنند. مجموعهای از ابزارهای ضروری پایه به شما کمک میکند تا نجاری را شروع کرده و در یادگیری مهارتهای بیشتر و پیشرفت شما بسیار مفید خواهند بود. این وسیله به کمک چکش های چوبی و لاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع دریل به شکل ثابت قرار می گیرد و برای استفاده از آن باید قطعات چوب را جابجا کرد. از آنجا که خود قلاب کمی به طول متر اضافه میکند این قلاب قابلیت حرکت دارد تا در صورت اندازهگیری سطح داخلی، این قلاب به اندازهی قطر خود در متر جمع شده تا اندازهگیری دقیق باشد. قاب متر نواری یا از جنس فلز یا از جنس پلاستیک سخت است به طوری که اگر از ارتفاع بالا به زمین بیفتد نمیشکند. بخاطر همین، از این ابزار برای بررسی تراز و صاف بودن سطح استفاده میشود. گونیا تنها برای کشیدن آسان و سریع خط راست استفاده نمیشود بلکه میتوان از آن برای ایجاد زاویه 45 درجه و یا اندازهگیری استفاده کرد. اگر توجه کرده باشید در ابتدای نوار قلابی وجود دارد که برای اندازهگیری اجسامی مانند تخته چوب بسیار کاربرد دارد؛ بهاینترتیب میتوانید نوک متر را در طرفی از چوب قلاب کرده و تخته چوب را بهراحتی اندازه کنید. طول مترهای نواری از یک متر تا بیشتر از 10 متر متغیر است.

مغار از فلز ساخته شده و به همین دلیل میتوان تیغه آن را بعد از کند شدن تیز کرد. دقت تیغه آن امکان برش دقیق تر از اره برقی و دستی را فراهم می کند. هرچه چوب خشکتر باشد، مشکلاتی که پس از ساخت سازه به وجود میآید کمتر است. هنرمندان چوب از مغار در رشتهی منبتکاری استفاده کرده و طرحهای زیبایی روی چوب ایجاد میکنند. کولیس برای اندازه گیری عمق و ضخامت و برای سنجش صاف بودن و اصطلاحا تراز بودن سطح کار از ترازسنج های دیجیتال و دستی معمولی استفاده میشود. در لیست ابزار نجاری دستی می توان انواع ابزارهای اندازه گیری از قبیل متر، گونیا، نقاله، کولیس و تراز را مشاهده کرد. هنگام کار با چوب با توجه به گستردگی سطح کار میتوانید از ترازهای بلند یا کوتاه استفاده کنید. برای مثال هنگام ساخت لولای درب این وسیله بسیار کارآمد است. یکی از وسایل مهم در هنگام کار در نجاری، لوازم محافظتی است که جهت جلوگیری از آسیبهای احتمالی باید استفاده شود. کار با چوب مستلزم استفاده از ابزاری ویژه است که با برخی از آنها از پیش آشنایی داریم. از یک مته چرخشی برای ایجاد سوراخ در انواع مواد از جمله پلاستیک ، فلز و چوب استفاده می کند.

همان طور که برای انجام دادن هر کاری الگو نیاز است، در حرفه ی نجاری نیز استفاده از الگو بسیار مهم و ضروری است. ارّه باتوجه به کاربرد آن انواع مختلفی دارد که در اینجا ارّه هایی که در نجاری استفاده فراوانی دارند، نام میبریم… از این ابزار استفاده های زیادی می شود که در هر مرحله کاربردی بدون جایگزین دارد. حدود قیمتی هر ابزار هم در کنار تصویر آن ابزار ارائه شده است تا مقایسه قیمتی بهتری از گزینه های پیش رو داشته باشید. این وسیله برای مواردی که دقت کار باید بالا باشد مناسب است؛ چون حتی اگر دستگاه یک درجه هم خطا داشته باشد، برای ساخت سازههای چوبی با مشکل مواجه خواهید شد. میزهای کار معمولاً دارای یک یا چند کشو یا کمد برای قرار دادن ابزار و هم چنین گیره به منظور گرفتن قطعه کار هستند. گیره وسیلهای است که برای ایمنی و اتصال قطعات چوب بر روی میز کار از آن استفاده میشود و در برشهای زاویه دار اهمیت این وسیله بیشتر مشخص میشود. دسته چکش از جنس فلز است که برای راحتی بیشتر روکش لاستیکی دارد.

وزن مناسب برای چکش بین 450 تا 650 گرم است. دقت کنید سر چکشی که انتخاب میکنید باید صاف و گرد باشد و وزن آن خیلی زیاد نباشد تا بتوانید بهراحتی آن را در دست بگیرید. شناخت و درک کافی از هر یک از ابزار برقی موجود و آشنایی با کارکرد هر کدام، راهگشای انتخاب ابزار مناسب خواهد بود. با استفاده از زاویه سنج میتوانید دستگاه نجاری را کالیبره کنید. برای تشخیص رطوبت چوب باید تجربه بسیار زیادی داشته باشید تا بتوانید مقدار رطوبت درون چوب را حدس بزنید اما اگر در این کار تجربه ندارید بهتر است از دستگاه رطوبت سنج استفاده کنید. دانشنامه بریتانیکا که یکی از مهمترین و معتبرترین منابع به زبان انگلیسی به شمار میرود، نجاری را هنر کار با چوب، برش و اتصالات تخته های چوب تعریف می کند. این امر شامل کار با چوب برای ساخت مواردی از جمله درب، پنجره و پله نیز می شود.